Inspiracje Gigantowe cz.1


     Najnowszy "Gigant poleca" nr 216 dał mi dowód na to, że dorośli powinni czytać komiksy przeznaczone dla dzieci, a Ci, którzy w jakiś sposób pracują z dziećmi to już w ogóle obowiązkowo.
Sam jeden tom "Wirtualna pułapka" jest bowiem kopalnią pomysłów do rozmów, zajęć lub pojedynczych ćwiczeń.

      Już pierwsza historia - "Rzeczywistość zbyt rozszerzona" przyda nam się na różnego typu spotkaniach.
      Dzięki tej opowiastce z Donaldem łatwo wytłumaczymy co to jest technologia AR i na czym ona polega. Zestawiając to z "Pokemon go" wyjdzie fajny wstęp do lekcji o nowych technologiach (można to również zastosować w warsztatach z seniorami). W dalszej części można rozmawiać o tym jak widzimy jego zastosowanie w przyszłości, pokazać fragmenty futurystycznych filmów, choćby "Player one" i już mamy wyjście do dyskusji na temat plusów i minusów zastosowań (przykłady do tego również znajdziemy w tym komiksie). Z bardziej dojrzałą grupą można nawet spróbować porozmawiać czy fakt, że coś widzimy inaczej (np. przez takie okulary) może nam wystarczyć (w przypadku nastolatków i starszych można nawet użyć takich przykładów jak filmy "Jestem taka piękna" lub "Płytki facet").

     Komiks "Tajemnica figur woskowych" wydaje się być zwykłą przygodówką z Mikim. Porusza jednak temat zapomnianych gwiazd, który może być fundamentem do lekcji o kinie, jego historii i pierwszych polskich lub zagranicznych, legendarnych aktorach. Można też nawiązać do popularnego teraz trendu "10 year challenge".
Dodatkowo możemy nawiązać do tematu Muzeów figur woskowych. Czy ktoś był, jakie są najsławniejsze, gdzie na świecie się znajdują. Pobawić się jakoś geografią i podróżowaniem, wziąć z dzieciakami mapę i zobaczyć, które muzea są najbliżej, albo wymyślić trasę "Muzea woskowe na świecie".

       Trzecia historia "O jeden most za dużo" jest absolutną rewelacją. Po pierwsze nie jest to komiks, który można przeczytać pobieżnie. Wyjaśnienia Klaudiusza i całe zagadnienie zagadki logicznej wymagają od czytelnika skupienia. Jedna zagadka logiczna to wstęp do ciekawej lekcji matematycznej, w której możemy użyć np. prostych obrazków logicznych, żeby je zaprezentować dzieciom.
      W opowieści znajdziemy również tematykę gry miejskiej i wzmiankę o topologii.

      "Adepci wynalazczości" opowiadają historię Diodaka, który ma uczyć młodych, chętnych bycia wynalazcą.
To ciekawy początek do rozmowy o przyszłości, szkołach, nauce i wybieraniu zawodu.
No i aż się prosu o zadanie (na miejscu z wykorzystaniem książek/internetu lub do domu) "Uczniem, którego wynalazcy chciałbyś być i dlaczego?" - proste i pozwalające na kreatywność.

"Gigant" zawiera jeszcze 6 innych historii i postaram się o tym jeszcze napisać.

Tak jak napisałam - komiksy dla dzieci to kopalnie pomysłów - czasami cały tekst, czasami tylko jego fragment lub kadr. Wystarczy przejrzeć, poczytać i poszukać.

Komentarze