Mamo, a czy wiesz, że...?

Wiele razy rozmawiałam ze zmartwionymi mamami o tym, że ich dzieci nie chcą czytać książek. Tak naprawdę bardzo często nie jest to problem typu "nie lubię czytać książek", ale "nie trafiłem na książkę, która mi się spodobała". Rodzic bardzo często wpycha dziecku swoje ulubione książki z dzieciństwa i jest bardzo zaskoczony faktem, że pociecha nie wzdycha z uwielbienia, a wręcz przeciwnie - książka nawet go nie ciekawi. Na to nie da się nić poradzić, a wprost przeciwnie trzeba się z tym pogodzić i poszukać gdzieś informacji o takich książkach, które naszego małego czytelnika zainteresują.

Czasami bywa jednak tam, że nawet Harry Potter nie pomoże. Dziecko nie chce czytać i już. Wtedy zostaje ostatnia nadzieja - może nasze dziecko nie jest powieściolubem - może jest ciekawostkolubem!

Książek z ciekawostkami dla dzieci jest coraz więcej. Nie są to słowniki czy encyklopedie, ale zbiory informacji, często krótkich, ujętych w dwóch lub trzech zdaniach zebranych pod jednym wspólnym tematem. Zwykle wychodzą one całymi seriami - "Co i jak", "Patrzę, podziwiam, poznaję" lub "Ciekawe dlaczego" i wiele innych.

Dwie pierwsze serie są przeznaczone dla starszych dzieciaków. Są pięknie wydane i wyglądają ładnie na półce. "Ciekawe dlaczego" jest raczej przeznaczony dla najmłodszych - krótkie informacje, ładne obrazki, zebrane w cienkich książkach, można kartkować i próbować czytać samodzielnie. Dodatkowym atutem serii są duże litery ułatwiające czytanie!

Polecam spróbować czytania takich książek z każdym dzieckiem. Można się naprawdę wiele nauczyć!
Pierwszą kobietą, która wspięła się na szczyt Mount Everest, była Junko Tabei z Japonii. Stało się to 16 maja 1975 roku.


 Wiele zwierząt migruje o różnych porach roku. Każdego roku całe chmary motyli królewskich przelatują z Meksyku aż 3 tysiące kilometrów, żeby lato spędzić nad chłodnymi jeziorami w Kanadzie.

Jedyne ostrzeżenie!
Jeśli dziecko naprawdę się wciągnie i zacznie czytać serię "Ciekawe dlaczego" pytanie, które jest tytułem tej notatki możne pojawiać się bardzo często w ustach naszej pociechy. Nawet w czasie meczu lub ulubionego serialu!

Komentarze