Wiedza, której nie można przestać czytać

Ludzie, którzy wracają zmęczeni do domu nie mają ochoty na naukę. Jeżeli dla odprężenia sięgają po książkę, to jest to jakaś ciekawa powieść, ostatecznie pozycja, której treść jest spójna z ich zainteresowaniami. Oczywiście każdy ma jakieś własne hobby i każdego odpręża coś innego - czasem zupełnie zaskakującego. Jeden czyta fantastykę, drugi o samolotach z II wojny światowej, a trzeci o szydełkowaniu. Nie myślałam jednak nigdy, że można wracać po całym dniu pracy (lub szkoły), siadać i czytać encyklopedię. A przede wszystkim nie myślałam, że to ja będę taką osobą.

Oczywiście nie jest to zwykła encyklopedia. Na podstawie programu telewizyjnego "Pogromcy mitów" powstała "Mitopedia" - najzabawniejsza encyklopedia świata.

"Pogromcy mitów" to program emitowany w Discovery Channel, w którym dwóch ekspertów od efektów specjalnych, Adam Savage (ten w okularach i z brodą) i Jamie Hyneman (ten z wąsami i w berecie) udowadniają czy jakaś popularna teza lub coś co widzimy w filmie może być prawdą.

Widział ktoś kiedyś w filmie akcji jak bohater wyskakuje przez witrynę sklepową, przelatuje przez rozbitą szybę i ucieka dalej? W jednym z moich ulubionych odcinków sprawdzano czy można wyskoczyć przez szkło, wstać, otrzepać się i biec dalej. Wniosek - nie można - mit obalony.

Musiałam, po prostu musiałam sprawdzić co znajdzie się i jak będzie wyglądała "Mitopedia". I co? Suuuuuper! Nie dość, że jest dużo zdjęć, to jeszcze zaskakują mnie hasła. Z jednej strony są one typowe jak np. byk, przeciążenie, suwak, a z drugiej są to nazwiska osób związanych z "Pogromcami" lub nazwy eksperymentów z programu - "winda śmierci", "ziewanie jest zaraźliwe", "spadające jajko". A wszystko ciekawie i zabawnie opisane, skomentowane i bardzo często zaznaczone w jakich okolicznościach pojawiło się w programie. W niektórych opisach zwłaszcza eksperymentów pojawiają się nawiązania do nauki - np. wytłumaczenie zasad Newtona na podstawie sceny filmowej, w której bandyta strzela do kogoś a ofiara zostaje odrzucona przez siłę wystrzału (eksperyment "Zmieciony strzałem").
 
mitopedia Wielkim plusem są również wypowiedzi lub krótkie rozmowy prowadzących, które pojawiają siew dodatkowych ramkach:
"Kari - ... to było super jak zrobiła ziuu (efekt dźwiękowy) i wylądowała na czubku tej maszyny.
Adam - No nie wiem. Czy przez "super" rozumiesz: "absolutnie przerażające, gdy zaczęło pluć ogniem i dymem w naszą stronę z odległości zaledwie pięciu metrów"?
Kari - No super!
Polecam każdemu - warto sobie chociaż poprzeglądać. I wiek zupełnie nie ma znaczenia.

Komentarze